Olej kokosowy w kuchni
Jeszcze kilkanaście lat temu polska kuchnia nie znała oleju kokosowego i nawet osoby ceniące sobie eksperymenty w tej materii nie wiedziały, jakie może mieć zastosowanie. Dziś, gdy otwieramy się na przysmaki pochodzące z bardzo odległych stołów, sytuacja ta ulega zmianie. Co więcej, im bogatsza jest nasza wiedza na temat kuchennych zastosowań oleju kokosowego, tym bardziej ubolewamy nad tym, że klimat typowy dla polski uniemożliwia hodowlę palmy kokosowej pozwalającej na zaopatrywanie się w ten składnik po bardziej przystępnej cenie.
Już na wstępie warto zauważyć, że określenie „masło kokosowe” nie jest mylące, olejem kokosowym możemy bowiem smarować pieczywo (tu oczywiście apeluje się o rozwagę, w żadnym wypadku nie powinno mieć to bowiem miejsca w przypadku masła kokosowego kupowanego w drogeriach). Ten sam składnik może również zastąpić masło podczas pieczenia. Jego skład sprawia zresztą, że może być podgrzewany do bardzo wysokich temperatur, osoby przygotowujące posiłki z wykorzystaniem oleju kokosowego nie muszą zaś obawiać się o to, że starci on swoje prozdrowotne właściwości (co przecież nie jest takie oczywiste w przypadku oleju sojowego).
Gdzie wykorzystywać olej kokosowy? Osoby, które wejdą w jego posiadanie mogą eksperymentować z przepisami typowymi dla kuchni azjatyckiej, czy też kuchni południowego Pacyfiku, nie oznacza to jednak, że typowo polskie potrawy nie zyskają na jego dodawaniu. Cechą charakterystyczną tego składnika jest przyjemny zapach i lekko orzechowy posmak, może być więc znakomitym dodatkiem do przygotowywanych przez nas wypieków, makaronów, sałatek, a nawet musli. Co ważne, jest to składnik, który znakomicie sprawdzi się w kuchni wegetariańskiej i wegańskiej, okazuje się bowiem, że z powodzeniem może zastąpić tłuszcze zwierzęce.